SUNUŞ

Kadın var güneşten daha da ışık; 

“KADIN” ayağı altına cennet serilen yegâne varlık. Ailenin temele taşı, evlatlarının anası, eşinin yoldaşı ana-babasının biricik sahibi… Çocuklarının talimi terbiyesinden, yuvasının nizamı huzurundan sorumlu “insanlık mektebinin ilk hocası” kadın. Erkekler “karım, hanımım “yerine “ailem” diyerek ailenin bütününü kapsayan bir kelime ile eşlerini tanıtırlar Anadolu’da…Yani ailenin tamamıdır kadın..

Bir gazetede “aileye altın prensipler” adı ile yayımlanan harika bir köşede bir cümle gözüme çarptı.” Kadınlaşan bu dünya da erkek seslere muhtacız” Bu aslında düşünmeye ve üstünde tartışılmaya değer bir cümle. Burada kast edilen nedir

“Kadınlaşan Dünya” derken “ Kadın doğurgandır, üretkendir, kadınsız yaşam durur” gibi güzel bir mana mı taşıyor?

Yoksa; “Dünya da her şey bollaştı, her şey güllük gülistanlık, kimsenin kimseye ihtiyacı yok, bu arada kadın da arzu edilen statüye kavuştu, sevgi ve saygıda kadına kusur edilmiyor” gibi bir dünya mı?

Ya da “kadın çilekeştir, gururlu mağrurdur, evinin, çocuklarının, malının, namusunun, bekçisidir. Alınan satılan mal değildir, dünya onun gibi değerlimidir” mi acaba?

Veya “Kadın sendelerse cemiyet yüz üstü düşer” özdeyişinde ki gibi edepli bir dünya mı yani edepli, örfüne âdetine, töresine bağlı, hayâsı ve iffetiyle değerli olan kadına benzeyen bir dünya mı anlatılmak istenen?

Erkeği kılıçsız zapt edip,ipsiz bağlayan, yuvasının bekçisi kadına mı, bir milletin hal ve istikbalinin takdir görme ölçüsü olan kadına mı, aileyi tanzim, nesli temin, evladı talim ettiren kadına mı benzetiliyor dünya..

Neye benzetilirse benzetilsin Dünya çok güzel ve değerli. Kadın Sohbet Evimizi Sosyal Riski Azaltma Projesinin desteği ile kurduk, inşallah birlikte devam ettireceğiz.

Dostça kalın…


Zekiye ÇOMAKLI

Erzurum Girişimci Kadınlar Der. Yön. Kur. Bşk.

Paylaş |                       Arşiv      2604 kez okundu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret30568
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 25° 11°

Erzurum Bebekleri

papatya yağmurları
şiir kitabı
ŞİİR
 ŞİİR