Erkadın-Der Erzurumlu Girişimci Kadınlar Derneğiüyeol

Menu İlimiz Erzurum
Menu Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi : 1
Dün Gelen : 57
Bugün Gelen : 51
Top. Tekil : 23501
Toplam Ziyaret : 206858
ip Adresiniz : 18.207.129.175
2. Kadın ve Demokrasi Buluşması

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM ), 5 Mart 2017 Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'ın katılımıyla ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nede ithafen bu sene ikincisi gerçekleşen “Kadın ve Demokrasi Buluşması”nı düzenledi.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenecek olan buluşmaya 8.000 kadın katıldı.

Kadın ve Demokrasi Buluşması’nın ilki 8 Mart 2014’te düzenlenmiş ve 100’e yakın kadın sivil toplum kuruluşunun katılımıyla “Eksik Kalmayın, Kadın Varsa Demokrasi Var” diyerek kadının demokrasinin ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanmıştı. 5 Mart 2017’de Abdi İpekçi Spor Salonu’nda gerçekleşen Kadın ve Demokrasi Buluşması’nın ikincisinde Türkiye’nin farklı illerinden kadın alanında faaliyet gösteren 200’e yakın sivil toplum kuruluşu ve 15 bin kişi “Evet Kadın Varsa Demokrasi Var” sloganıyla bir araya geldi.Programda ilk olarak TRT İstanbul Radyosu Korosu Sanatçıları “Kadın Sanatçılardan Kadın Türküleri” seslendirdiler. Konserin ardından günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salona gelerek buluşmaya gelen konuklara karanfil dağıttı. Program, Batman Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Gülhan Bağrıyanık ve Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı’nın konuşmaları ile devam etti.

KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz programda gerçekleştirdiği konuşmada kadınların omuz vermediği, sahip çıkmadığı bir demokrasi mücadelesinin başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını vurguladı. Aydın:

“Biliyoruz ki; kadınların omuz vermediği, sahip çıkmadığı bir demokrasi mücadelesinin başarıya ulaşması mümkün değildir. Yeterince temsil edilmediği siyaset ve dâhil olamadığı yönetim anlayışı kalkınma ve refahı hedefleyen toplumumuz için büyük bir eksiklik olacaktır.

Fikrini ve ruhunu, adalet ve hakkaniyet üzere yöneten biz kadınlar birbirimizi ötekileştirmeden, ne düşündüğümüze, ne yediğimize giydiğimize içtiğimize bakmadan, sadece bu ülkeyi paylaşan ortaklar olarak görüyor ve birbirimizin insan haklarına saygı duyuyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın selamlama konuşmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı. Dr. Fatma Betül Sayan Kaya söz aldı. Kaya; kadının olmadığı ekonomi, yönetim ve hayata anlam katan her şeyin kadınsız eksik kaldığını ifade etti.

Programda son olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu. Erdoğan bu buluşmayı düzenleyen KADEM’e teşekkür etti. Erdoğan:

“EVET! Kadın Varsa Demokrasi Var sloganıyla gerçekleştirilen bu programın vurgusunu da, gayet yerinde ve anlamlı bulduğumu özellikle belirtmek istiyorum.”

Tüm tarihimiz boyunca gördüğümüz gibi Kurtuluş Savaşımızdan 15 Temmuz’a kadar her noktada toplumuna, değerlerine, vatanına ve demokrasisine sahip çıkan kadınların; cesur, mücadeleci ve muzaffer yönleri vurgulanan buluşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdim edilmesinin ardından sona erdi.


Sosyal Medyada Paylaş

Menu Diğer Haberler
doğuanadolu paneli

Doğu Anadolu Girişimci Kadın Dernekleri panelde buluştu

kardelenlerim

https://www.gazetepusula.net/2021/02/09/erzurum-girisimci-kadinlar-dernegi-ve-kardelenleri/
 

 Zekiye Çomaklı

Dünya’nın hemen her ülkesinde nüfusun önemli bir kısmın[...]

soframda ki coğrafya

13 yıllık öğretmen olan, 3 yıldan beri Ömer Nasuhi Bilmen Ortaokulunda görev yapan, özellikle kız çocuklarının eğitimi ile ilgili birçok proje yür&[...]

Heykelini Dikecekler

Erzurumlu Kadınlar Milli Mücadelenin Kadın Kahramanlarından hemşehrileri Kara Fatmayı konferanslarla anlatarak köyünde heykelini yapacak. 

Erzurumlu kadınlar, Milli Mücadele'nin kadın kahramanlarından he[...]
Erkadın-Der Elazığ Depremine Yardımda Bulundu

Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından başlayan yardım kampanyasına Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği de katıldı. Dernek yönetimi ve üyelerinin felaketin hemen ardından hareket[...]

Er-Kadın, AB Eğitimlerinde

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Derneğinin AB tarafından onaylanan Türkiye de Sivil Toplum Kuruluşlarının Yönetim Kapasitesinin ve Saygınlığının Artırılması Projesi’nin Erzurum da yapıla[...]

Er-Kadın Üyesi İş Yeri Açtı

Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği üyesi Kübra Dalbun eşi Suat Dalbun ile birlikte hayalini kurdukları Hayal Avize isimli iş yerinin açılışını gerçekleştirdiler. İşyerinin açılışı kalabalık bir da[...]

Diyarbakır Annelerine Eskişehirden Destek

Eskişehir’de ve tüm Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri eş zamanlı olarak Diyarbakır annelerine destek vermek için bir araya gelerek ‘Teröre dur’ çağrısında bul[...]

STK Temsilcilerinden Diyarbakır Annelerine Destek

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Bilecik ve Yalova'da kadın STK'ler ve STK'lerin kadın temsilcileri tarafından ortak basın açıklamaları düzenlendi.


 Diyarbakır'da[...]