Erkadın-Der Erzurumlu Girişimci Kadınlar Derneğiüyeol

Menu İlimiz Erzurum
Menu Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi : 1
Dün Gelen : 72
Bugün Gelen : 68
Top. Tekil : 27860
Toplam Ziyaret : 246010
ip Adresiniz : 44.200.194.255
Sunuş

Merhaba;

Erzurum’ da Kadın Girişimciliği Derneği kurma fikri 2003 yılında Atatürk Üniversitesi bünyesinde görev yapan UNDP- DAKAP- Girişimciliği Destekleme Merkezinin, Kadın Girişimciliği üzerine düzenlediği seminerlere katılan hanımların aksiyonel bir derneğe ilimizde duyulan ihtiyacı fark etmeleri üzerine filizlendi.

Seçimden seçime oy potansiyelini artıran bir faktör olarak kullanılan kadınlarımız arasında iş yapmak isteyen, girişimcilik ruhu taşıyan, kendini birey olarak hissedebilmenin bilincinde olan hanımlara yardımcı olabilmek için yola çıkan derneğin faaliyet alanı ev eksenli çalışma” ortamı oluşturmak, girişimci kadınlarımızın AB hibelerinden, Dünya Bankası hibe ve kredilerinden yararlanmalarını sağlamak, Sanayi kuruluşlarının olmadığı ilimizde nitelikli veya niteliksiz çalışma ortamı bulamayan hanımlara eğitimler vererek onların yapabilecekleri iş fikirlerinin ortaya çıkmasını sağlamaktı.

Katıldığımız eğitimlerde iyice farkına vardık ki“ Nereye gideceğini bilmiyorsan, hangi yöne gidersen git fark etmez. Nereye gideceğini bilmeyen kaybolduğunu anlamaz, ne aradığını bilmeyen bulduğu şeyin kıymetini bilemez, ne çıkarsa bahtına.” diyerek oturur kalır. Biz bahtımıza çıkanla değil aklımıza gelenle hareket etmeliyiz diye düşünmeye başladık.

İşte burada öğrenme devreye girdi. İlk önce “ öğrenmeyi” öğrenmeli, kendimizde bulunması gereken en önemli özellik olan “ takım ruhunu” inşa etmeyi ilke edinmeli 

ben, sen değil BİZ olmalıydık.

BİZ olabilmek için Kadın Sohbet Evi mizi SRAP’ın desteği ile kurduk. Ailede kadının rolü, sağlığı, kadın kimliğini ön plana çıkaran her konuda ki eğitimi,kadının aile ve sosyal yaşamda temsiliyetini sağlayacak, yaşadığı sorunları en aza indirecek eğitimlerle bir araya gelmeyi amaçladık.

Yoksul evin kavgası eksik olmaz. Milli Kahramanı Nene Hatun gibi bir kadın olan tek il olarak Erzurum kadını olarak içerisinden mutluluk şarkıları yükselen yuvaları hak ediryor, yaşlı-genç tüm kadınlarımızı yanımızda görmek istiyoruz..

DÜN - TECRÜBEDİR -ÖĞREN

BUGÜN - FIRSATTIR -KULLAN

YARIN -GELECEKTİR -PLANLA

Dostça kalın…

KADIN SOHBET EVİNDE VERİLMEKTE OLAN SEMİNER VE EĞİTİMLER

Girişimcilik eğitimleri : meslek kazandırıcı ve gelir getirici alanlarda bilgi ve beceri geliştirmeye yönelik üniversite, Kosgep ve İşkur tarafından verilen eğitimler. Turizm, folklorik bebek yapımı, trikotaj, halı dokuma, tezhip, kumaş ve ahşap boyama, bireysel danışmanlık v.s.

Eğitim Programları: Okuma-Yazma, medeni kanun, toplumsal cinsiyet, Kadının İnsan hakları, Kadına yönelik şiddeti önleme eğitimleri, Psikolojik danışmanlık, Sosyal Destek programları: nüfus cüzdanı ve yeşil kart çıkarma, okuma-yazma eğitimleri,giyecek- yiyecek,tekerlekli sandalye temininde aracılık işlevi üstlenilmesi. Sosyal Sorumluluk Programları (eğitim, ağaçlandırma, sağlık taraması, aşı ve kan verme kampanyası, Toplum Destekli Polisin verdiği eğitimler v.s.)
Sosyal-Kültürel çalışmalar: seminerler, kermes, gezi ve piknik, anneler günü gibi özel günlerde programlara katılım,
Sağlık Programları: Kanser merkezi, Kan bağışı, hijyen, diş sağlığı v.s.
2011 Winter Universiade organizasyonu için yapılan toplantılar
Kadın sorunlarını içeren film gösterimi

EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZ

Dernek 2004 Eylül ayında kurulmuştur. Bir yıl boyunca  gerek yönetim kurulu gerek diğer üyeler ve katılımcılarla sürekli eğitimler aldık ve KOSGEP, İŞKUR, UNDP, AB Atatürk Üniversitesi ve UNDP’nin yürüttüğü DAKAP projesi tarafından finanse edilen Angora ve Koyunyünü ipliği eğirime eğitimine katılan 86 kadına eğitim sonunda Kazım Karabekir Belediyesinin yemek salonunda Belediyece hazırlanan bir yemekli toplantı ile sertifikaları verilmiştir.

Lidea şirketi tarafından 5 ay boyunca verilen KENDİ İŞİNİ KURMA EĞİTİMLERİNE dernek üyelerimizden 31 kişi katılmış 17 si işini kurma eğitimi sertifikasını almıştır. Bunlardan yalnızca bir üyemiz Melike YILLAR gerekli işlemleri tüm zorluklara rağmen başarmış ve dernek üyelerimiz arasında hibe alarak atölyesini kuran ilk kadın olmuştur.
İş-Kur’un Dünya Bankası ile birlikte yürüttüğü ÖSDP(sosyalleştirme Özel destek Projesine) “25 Kadına Kalifiye Tekstil İşçiliği Projesi” sunulmuş ve kabul edilmiştir.

Halk Eğitim Merkezi ile iş birliği yapılarak dernek binamızda açtığımız TEZHİP ve MİNYATÜR kursuna katılan 10 kadın ve genç kıza bitirme sertifikaları verilmiştir.

BAŞARI İLE BİTİRİLEN PROJELER 

1- Erzurum Folklorik Bebek Yapımı Eğitimi (SRAP)

2- Turizm Sektörüne Ara Eleman Yetiştirme Eğitimi (SRAP)

3- Çiftçi Kadınlara Çilek Üretimi Eğitimi Projesi (SRAP)

4- Angora Yünü Eğirme ve Örme Eğitimi (UNDP)

5- Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Eğitim Projesi ( Proje Ortağı , Çağdaş Eğitim Vakfı ve Hürriyet Gazetesi işbirliği ile gönüllü yürütüldü)

6- Çilek Kokulu Günler (UNDP destekli Erzurum Çileği Tanıtım Etkinliği)

7- Beyaz-Ay Görme Özürlüler Derneği ile Trikotaj Eğitimi proje ortağı (AB)

8-  Trikotaj Eğitimi (İŞKUR  .)


DÂHİL OLUNAN ORGANİZASYON, SEMİNER VE TOPLANTILAR

1-İstanbul KAGİDER tarafından kendi salonlarında verilen Girişimcilik Seminerleri-İstanbul

2-Balkan İş Kadınları Federasyon Toplantısı -İstanbul

3-KAGİDER Türkiye Girişimci Kadın Dernekleri Koalisyonu Kurma Çalışması-İstanbul

4-Er-Kadın Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)’le İşbirliğinde iki yıl OKUMA-YAZMA KURSU verdik.

5-Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) KURMA ÇALIŞMALARI ERZURUM TOPLANTISI

6-KAGİDER’İN AB YOLUNDA KADIN ÇALIŞMALARI SABANCI CENTER -  İSTANBUL

7-AB (dönem başkanı) BÜYÜKELÇİLİK TEMSİLCİLERİNİN ER-KADINI ZİYARETİ -

8-WINDOWS FOUNDATION AİLE İÇİ ŞİDDET TOPLANTISI İSTANBUL

9-Diyarbakır GAP-GİDEM Kadın Girişimciliği Alan Çalışmalarının sonuçları Konulu toplantı

10-Urfa Valiliği Halil İbrahim Sofrası Etkinliği…


Saygılarımızla..

Zekiye ÇOMAKLI

Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği 
Yönetim Kurulu Başkanı